11
2
img-2262
img-22611
img-2261
img-2269
img-2288
img-2289
img-2290

DOBRE RADY – ZADBAJ O OKNA I DRZWI PCV

Podczas naszej długoletniej działalności wielokrotnie spotkaliśmy się z wieloma zastrzeżeniami co do funkcjonalności drzwi i okien PCV. Chcielibyśmy podzielić się doświadczeniem i spostrzeżeniami dotyczącymi użytkowania stolarki PCV oraz przedstawić Państwu sposoby jej konserwacji, dzięki której będzie służyć długo i sprawnie:

  • Przed wstawianiem okien na etapie projektowania należy zastanowić się nad ich funkcjonalnością. Dzięki temu można uniknąć konstrukcji nadmiernie dużych bądź małych. Zarówno jedne, jak i drugie sprawiają problemy nie tylko podczas procesu produkcji, lecz przede wszystkim kiedy są już zamontowane i powinny niezawodnie służyć. Dobrze wyszkolony projektant nie przyjmie wszystkiego do produkcji w formie występującej w projekcie, jeżeli są tam błędy lub nieprzemyślane decyzje. Ograniczenia wymiarowe i zdroworozsądkowe to podstawa późniejszego zadowolenia z okien.
  • Przy wyborze stolarki PCV należy zwrócić uwagę na drobne niuanse, które być może przełożą się na cenę okna wyższą o 10 czy 20 zł, ale potem zaoszczędzą sporo nerwów i problemów. Szczególnie ważne są uszczelki i rozłożenie kolejnych punktów ryglowania w okuciu. Im mniejsza jest odległość, tym są okna szczelniejsze. Obecnie standard to 800mm lub niestety więcej.
  • Po montażu należy wyczyścić ruchome części okuć z piachu i kurzu. Dzięki temu można uniknąć coraz cięższego ich funkcjonowania w późniejszym okresie.
  • Jeżeli montaż jest wykonywany w nowopowstającym budynku należy zwrócić szczególną uwagę na dokładne zabezpieczenie okien przed tynkowaniem i wykonywaniem elewacji. Piach, tynk, cement i grunt do elewacji mogą wywołać prawdziwe spustoszenie w nawet najpiękniejszych i najtrwalszych oknach.
  • Należy zdjąć taśmę ochronną szczególnie ze strony zewnętrznej zaraz po montażu okna. Okres ten nie powinien być dłuższy niż 3 miesiące wg. zaleceń producentów profili. Nasze doświadczenie podpowiada, że przy intensywnym nasłonecznieniu okna PCV nawet taki okres może powodować różnice w odcieniu okleiny. Poza tym w taśmach ochronnych jest stosowany klej, który po dłuższym wystawieniu na słońce potrafi mocniej związać. Wtedy usunięcie taśmy ochronnej nie jest już takie proste.
  • Polecamy zwrócić uwagę szczególnie od zewnętrznej strony okna PCV, czy aby jakiś szalony majster nie zasłonił otworów odwodnieniowych przy układaniu terakoty na tarasie. Wtedy podczas burzy jest murowany potop w domu.

  • Warto wezwać serwis do pierwszej regulacji po montażu, o ile będzie potrzebna.

  • Należy regularnie smarować ruchome części okucia. Dzięki temu okno będzie służyło długo i bez problemów.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.
Kliknij 'Zgadzam się', aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.